Primăria Timişoara anunţă că două foste cinematografe au intrat oficial în procesul de reabilitare şi refuncţionalizare prin publicarea în sistemul electronic de achiziţii a anunţului de participare la licitaţia de proiectare. Primele două foste cinematografe – din cele opt săli de cinema intrate în proprietatea Primăriei Timișoara – incluse în procesul de reabilitare sunt „Victoria”, din Piaţa Bălcescu, şi „Dacia”, din Piaţa Dacia, anunţă viceprimarul Dan Diaconu. Acesta mai spune că „parte a programului investiţional în domeniul cultural şi parte a candidaturii Timisoarei la titlul de capitala culturală europeană, fostele cinematografe vor deveni spaţii multifuncţionale culturale, dotatate cu aparatura... The post Începe reabilitarea primelor două cinematografe în Timişoara first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
