Timișorenii au putut asista, sâmbătă după-amiază, la schimbarea gărzii de onoare a cetății. Totul s-a întâmplat în cadrul unui festival inedit organizat pentru această ocazie în Piața Unirii din oraș. Participanții la ceremonial au fost pompieri și jandarmi. Uniformele și pantofii membrilor Gărzii de onoare au fost confecționați la Timișoara, echipamentul din piele a fost realizat de o fabrică din Arad, tobele au fost aduse din Italia, iar armele și săbiile, din Spania, anunță Radio Timișoara. Spectacolul a început la Fabrica de Bere – care a sărbătorit 300 de ani de la înființare –, în sunetul tobelor, cu o... The post Garda de onoare a cetății, schimbată în sunet de tobe și salve de tun first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
