Senatul a adoptat proiectul de lege pentru eliminarea sancțiunilor aplicate șoferilor care nu au la ei permisul de conducere. Urmează votul decisiv în Camera Deputaților

Deputatul Alexandru Dimitriu susține că proiectul de lege adoptat de Senat urmărește eliminarea unei sancțiuni pe care o vede depășită și lipsită de utilitate. Asta, în contextul digitalizării sistemelor de verificare folosite de Poliția Rutieră. „Dacă ai permis valabil și mașina este înmatriculată legal, polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele […] Post-ul Senatul a adoptat proiectul de lege pentru eliminarea sancțiunilor aplicate șoferilor care nu au la ei permisul de conducere. Urmează votul decisiv în Camera Deputaților apare prima dată în Ziarul Profit.


Citește articolul complet pe Ziarul Profit

Alte știri din Ziarul Profit