Iranul și-a reiterat intenția de a taxa navele care traversează Strâmtoarea Ormuz, după o perioadă de 60 de zile fără taxe prevăzută de memorandumul de înțelegere cu Statele Unite, timp necesar pentru negocierea unui text definitiv, informează agenția AFP.„Strâmtoarea nu va reveni la situația de dinaintea războiului”, a declarat negociatorul-șef Mohammad Bagher Ghalibaf într-un interviu difuzat de televiziunea de stat. „Iranul are un drept de suveranitate asupra Ormuz ...
Navigație: Iranul reafirmă că va aplica taxe de servicii pentru tranzitarea Strâmtorii Ormuz
- de Cuget Liber
- 2026/06/18 05:45
Alte știri din Cuget Liber
- de Cuget Liber
- 2026/06/18 05:15
- de Cuget Liber
- 2026/06/18 05:05
- de Cuget Liber
- 2026/06/17 18:10
- de Cuget Liber
- 2026/06/17 17:41
