Mesajul Principesei Margareta la un secol de la intrarea României în Primul Război Mondial (Eveniment)

Astăzi, 28 august, se împlineşte un secol din ziua când primii soldaţi români ai Marelui Război şi-au dat viaţa în slujba ţării.  Principesa Margareta a transmis un mesaj cu ocazia împlinirii unui secol de la intrarea României în Primul Război Mondial, arătând că fidelitatea cu care românii s-au adunat în jurul Coroanei a fost temelia luptei politice şi diplomatice a oamenilor de stat pentru recunoaşterea unirii provinciilor istorice.   "Acum un secol, străbunicul meu, Regele Ferdinand cel..."


Citește articolul complet pe Brasovul tau

Alte știri din Brasovul tau