Legea privind combaterea risipei alimentare a fost adoptată. Alimentele aproape de expirare vor fi donate (Social)

Camera Deputaţilor a adoptat, marţi, un proiect de lege care prevede combaterea risipei alimentare, prin donarea, de către agenţii comerciali, a alimentelor care se apropie de termenul de expirare, nerespectarea prevederilor putând duce la sancţiuni de până la 10.000 de lei.   Propunerea legislativă prevede că alimentele vor fi donate către fundaţii, ONG-uri, cămine de bătrâni, orfelinate sau spitale, în baza unui contract semnat între agenţii comerciali şi persoanele juridice respective....


Citește articolul complet pe Brasovul tau

Alte știri din Brasovul tau