Timişoara va avea un centru dedicat pacienţilor cu boli inflamatorii intestinale

Un centru dedicat pacienţilor cu boli inflamatorii intestinale se va inaugura la Timişoara, unde sunt vizate îngrijirea centrată pe pacient, controlul bolii pe termen lung, optimizarea monitorizării, creșterea calității vieții şi reducerea “poverii” bolii, pe care o implică costurile directe și indirecte legate de aceste afectiuni.   Centrul dedicat Pacienţilor cu Boli Inflamatorii Intestinale Timişoara – al treilea de acest gen din ţară, după cele din Bucureşti şi Cluj – se adresează pacienţilor cu boli inflamatorii intestinale din vestul României. Aceştia vor avea acces gratuit la cel mai bun standard de diagnostic şi tratament al bolii lor, beneficiind şi de... The post Timişoara va avea un centru dedicat pacienţilor cu boli inflamatorii intestinale first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis