Grevă în spitalele din vestul țării

Sute de angajaţi din sănătate din vestul ţării au protestat azi, timp de două ore, în curţile unităţilor medicale, faţă de reducerile salariale pentru anumite categorii de personal.   La Spitalele Judeţene din Timişoara, Arad, Reşiţa şi Deva, angajaţii grevişti au scandat împotriva Guvernului. Pacienţii nu au avut de suferit din cauza grevei de avertisment, însă unele programări au fost amânate, nu însă şi urgenţele. Mâine este programată o nouă rundă de negocieri, de data aceasta cu premierul Viorica Dăncilă şi cu ministrul Sănătăţii, Sorin Pintea, dar protestele vor continua, dacă nu se va ajunge la o înţelegere, spune preşedintele... The post Grevă în spitalele din vestul țării first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis