Stelele solidarității se aprind la Timișoara

Timișorenii sunt invitați să se solidarizeze cu copiii care renunță la școală, din cauza sărăciei.   Federația Caritas a Diacezei Timișoara și partenerii săi locali invită timişorenii să se alăture campaniei Un milion de stele, o amplă acțiune organizată la nivel european de solidarizare cu persoanele afectate de problema sărăciei. Tema campaniei din Timișoara este cea a abandonului școlar și a precarizării educaționale și sociale a copiilor din România. În condițiile în care peste 270.000 de copii părăsesc timpuriu școala în România, fapt ce ne situează pe locul 3 în Uniunea Europeană, Federația Caritas dorește, prin această acţiune, să atragă... The post Stelele solidarității se aprind la Timișoara first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis