Nemulțumiți de salarii, profesorii din Timiș ies în stradă

Profesorii din Timiş, nemulțumiți că banii de salarii pe acest an nu sunt suficienți, vor să picheteze, la sfârşitul acestei săptămâni, sediul Prefecturii Timiș, anunţă Radio Timişoara.   Liderul Sindicatului “Spiru Haret”, filiala Timiș, Virgil Popescu, spune că decizia a fost luată după ce Inspectoratul Școlar Județean Timiş le-a transmis directorilor că trebuie să ia măsuri pentru a face economii, unele cereri fiind la limita legii. Virgil Popescu spune însă că, acolo unde numărul copiilor este mic, sindicatul este de acord să se facă şi comasări ale unităților de învățământ, ceea ce va determina inclusiv reduceri de personal. „Noi nu... The post Nemulțumiți de salarii, profesorii din Timiș ies în stradă first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis