Studenți de la Universitatea de Vest din Timișoara, în grevă japoneză

Organizația Studenților din Universitatea de Vest din Timișoara pornește o grevă japoneză pentru a-și exprima, încă o dată, dezamăgirea față de felul în care universităților de elită din România le-au fost tăiate un număr considerabil de locuri bugetate.   Reprezentanții studenților din Consorțiul Universitaria au redactat, săptămâna trecută, o scrisoare către ministrul Educaţiei, solicitând transparentizarea criteriilor prin care au fost repartizate locurile bugetate în rândul tuturor universităților, „scrisoare care încă nu a stârnit nicio reacție în rândul decidenților din minister”. În ciuda încercărilor de a atrage atenția asupra repartizării netransparente a locurilor bugetate la licență și masterat, respectiv a granturilor... The post Studenți de la Universitatea de Vest din Timișoara, în grevă japoneză first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis