Jumătate de secol de la inaugurarea Galeriei Helios

Foto: Constantin Catargiu/Helios Filiala Timişoara a Uniunii Artiştilor Plastici marchează împlinirea a 50 de ani de la inaugurarea Galeriei de artă a Fondului Plastic Timişoara, care începând din 1977poartă numele de Helios, printr-o expoziţie jubiliară intitulată „Galeria Helios – 50”.   Expoziţia Galeria Helios – 50 include lucrări din creaţia reprezentativă a 35 de pictori, sculptori, graficieni şi artişti decoratori seniori, membrii ai Filialei din Timişoara a UAP, respectiv din creaţia artiştilor care în perioda 2005 – 2017 au fost distinşi la Saloanele anuale ale artelor vizuale cu marele premiu „Primus inter pares”, anunţă UAPT. Vernisajul expoziţiei va avea loc... The post Jumătate de secol de la inaugurarea Galeriei Helios first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis