Plecat într-o expediţie în Himalaya, pentru a deschide o nouă rută pe Everest, Horia Colibășanu a ajuns azi în tabăra de bază, la 5400 de metri altitudine. Alpinistul timişorean Horia Colibășanu este acum în tabăra de bază Everest-Lhotse, la 5400 de metri altitudine, unde va sta aproximativ o săptămână pentru aclimatizare. Starea sa de sănătate este foarte bună, la fel şi cea a colegului său de expediţie, alpinistul slovac, Peter Hámor. “Suntem într-o expediţie internaţională de 60 de membri. Mulţumiri sponsorilor pentru că avem cele mai bune condiţii în tabăra de bază. Avem cort-brutărie şi un cort-pub”, transmite Horia... The post Horia Colibășanu a ajuns în tabăra de bază Everest-Lhotse first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
