Studiu: Plantele suferă de stres, la fel ca şi oamenii (Funny)

Oamenii de știință australieni au descoperit că plantele suferă de stres și trimit semnale defensive, la fel ca oamenii. Cercetătorii au ajuns la această concluzie studiind o plantă care este înrudită cu varza, în cadrul unui proiect internațional.   Specialiștii de la Universitatea din Queensland au descoperit că plantele și-au adaptat mecanismele genetice pe care oamenii le folosesc pentru a vedea și mirosi mediul înconjurător și pentru a se apăra de amenințări.   sursa: agerpres


Citește articolul complet pe Brasovul tau

Alte știri din Brasovul tau