Astăzi a fost atribuit Premiul Nobel pentru Medicină (Cultura)

   Premiul Nobel pentru medicină a fost câştigat de japonezul Yoshinori Ohsumi.        Premiul Nobel pentru fiziologie şi medicină a fost acordat azi japonezului Yoshinori Ohsumi. Juriul din Stockholm l-a ales pentru cercetările în domeniul autofagiei, sau al procesului prin care organismul curăţă diverse resturi, inclusiv toxine, şi reciclează componentele celulelor deteriorate.     Cercetătorul a descoperit genele care reglează procesul de autofagie. Erorile în aceste...


Citește articolul complet pe Brasovul tau

Alte știri din Brasovul tau