Junko Tabei, prima femeie care a urcat pe Everest și care mai târziu a cucerit alte șapte vârfuri importante, a decedat, la vârsta de 77 ani, informează Reuters. Tabei, care a murit în spital în urma luptei cu cancerul, a făcut parte dintr-o expediție japoneză feminină din 1975 și a fost cea dintâi femeie care a atins cel mai înalt vârf, de 8.850 de metri. Pentru a pleca în această expediție, Junko Tabei și-a lăsat acasă copilul în vârstă de trei ani...
Alte știri din Brasovul tau
- de Brasovul tau
- 2016/10/23 00:00
- de Brasovul tau
- 2016/10/22 00:00
- de Brasovul tau
- 2016/10/22 00:00
- de Brasovul tau
- 2016/10/22 00:00
- de Brasovul tau
- 2016/10/22 00:00
