Prestigioasa rețea internațională a Catedrelor Senghor, reunind 20 de universități din toată lumea, care împărtășesc mutual valorile Francofoniei, include, de zilele trecute, şi Universitatea de Vest din Timișoara. Decizia includerii Universităţii de Vest în reţeaua Catedrelor Senghor a fost luată la reuniunea de la Marrakech, desfășurată în perioada 21-25 noiembrie, anunţă oficialii universităţii. Din delegația UVT au făcut parte prof. dr. Alexandru Buglea, vicepreședintele Senatului, și prof. dr. Nicolae Popa, titularul Catedrei Senghor a UVT, care a susținut dosarul de candidatură realizat împreună cu prorectorul universității, conf. dr. Mădălin Bunoiu. Rectorul UVT, prof. dr. Marilen Pirtea, spune că adeziunea... The post Universitatea de Vest din Timișoara, membră în familia Catedrelor Senghor first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
