Omul de radio George Balica a încetat din viață

Una dintre vocile emblematice ale postului de Radio Timișoara, George Balica, omul de radio care, pe 22 Decembrie 1989, anunța: „Aici Radio Timișoara Liberă”, a trecut, azi, la cele veșnice.   Născut pe 21 mai 1947 la Timișoara, George Balica a absolvit cursurile Facultății de Filologie, Secția română-rusă, a Universității din Timișoara. Cariera sa la Radio Timișoara a început în anul 1971, în calitate de colaborator, în 1972 fiind angajat reporter în redacția Actualități. „Dicția și timbrul său s-au impus în scurt timp, astfel încât devine principala voce de prezentare a programelor postului de radio. De aici a fost un... The post Omul de radio George Balica a încetat din viață first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis