Nicolae Robu vrea o orchestră a Filarmonicii Banatul după modelul celei de la Viena

Filarmonica Banatul din Timişoara va avea o organigramă cu aproape 25% mai mulţi instrumentişti decât în present. Anunțul a fost făcut de rimarul Nicolae Robu.   Primarul Timișoarei, Nicolae Robu, a anunţat azi, în timpul unei dezbateri pe tema organigramei de la Filarmonica Banatul, că va creşte numărul posturilor pentru instrumentişti de la 86 la 111, ghidându-se după organigrama Filarmonicii din Viena, anunță Agerpres. Dacă, iniţial, edilul a luat ca referinţă organigramele Filarmonicilor din Cluj şi Bucureşti, maestrul Remus Georgescu, fost dirijor şi director al Filarmonicii Banatul, i-a sugerat lui Nicolae Robu să privească şi spre alte filarmonici europene, care,... The post Nicolae Robu vrea o orchestră a Filarmonicii Banatul după modelul celei de la Viena first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis