Ioan Holender, la Politehnica Timişoara, după mai mult de 50 de ani

Un moment special în cadrul Zilelor Politehnicii l-a constituit întâlnirea studenţilor şi profesorilor Universităţii Politehnica Timişoara cu Ioan Holender, cel mai longeviv director al Operei de Stat din Viena, timişorean la origine şi fost student al Politehnicii.   În cadrul discuţiilor, Ioan Holender a punctat câteva dintre episoadele definitorii ale carierei sale, unul dintre acestea fiind legat chiar de Universitatea Politehnica Timişoara. Aici a fost student al Facultăţii de Mecanică, pe atunci dorindu-şi să devină inginer. A fost, însă, exmatriculat în 1956 – după revolta studenţească la care a participat şi a luat cuvântul la celebra întrunire din cantina Politehnicii... The post Ioan Holender, la Politehnica Timişoara, după mai mult de 50 de ani first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis