După ample lucrări de modernizare, Parcul Flora a fost redeschis

Azi a fost inaugurat Parcul Alpinet, cunoscut și sub numele de Parcul Flora, care fusese închis pentru modernizare. Inaugurarea a avut loc în prezenţa primarului Timişoarei, Nicolae Robu.   Cu o suprafaţă de peste două hectare, Parcul Alpinet, amplasat între Podul Mihai Viteazu și Podul Maria, face parte din suita de parcuri timişorene tinere, amenajate în secolul XX, pe malurile Begăi. Prima amenajare ca parc a fost menționată în 1930. Terenul, care are multe denivelări, s-a pretat la realizarea a numeroase terase cu ziduri de piatră, sugerând un peisaj alpin, de unde şi denumirea, transmit reprezentanţii Primăriei Timişoara. Lucrările de... The post După ample lucrări de modernizare, Parcul Flora a fost redeschis first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis