Cum văd anul 101 după Marea Unire

În prag de sărbătorire a Centenarului, am fost întrebată cum văd anul 101 după Marea Unire. Raportându-l la anul 100 şi dată fiind perspectiva de a rămâne în aceleaşi coordonate politico-administrative, nu privesc spre el cu optimism, ci doar cu speranţă.   2018 a fost un an în care am simţit jenă şi frustare faţă de faptul că Centenarul a prins România condusă de o garnitură politică jalnică, de o incompetenţă crasă şi o nesimţire cinică; „efigiile” ei sunt fie infractori, fie oameni intraţi în atenţia Justiţiei, fie, obedienţi acestora, semidocţi ori mitocani. Un Guvern dat pe mâna unui prim-ministru... The post Cum văd anul 101 după Marea Unire first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis