Alpinistul Horia Colibășanu a plecat în Himalaya, pentru a deschide o rută nouă pe Everest

Timișoreanul Horia Colibășanu a plecat astăzi în munții Himalaya pentru o nouă ascensiune pe Everest. De data aceasta, pentru a deschide o rută nouă spre cel mai înalt vârf al lumii.   Noua expediție în care a pornit azi Horia Colibăşanu va începe în 3 aprilie, pe Valea Khumbu, în Nepal, şi se va încheia la sfârşitul lunii mai. “Expediţia din acest an este o provocare pentru mine, ca alpinist de mare înălţime. Mi-am propus să încerc deschiderea unei rute noi de urcare pe vârful Everest, bazându-mă pe experienţa de până acum şi în special pe cea de anul trecut, când am... The post Alpinistul Horia Colibășanu a plecat în Himalaya, pentru a deschide o rută nouă pe Everest first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis