Teatrul German de Stat Timișoara începe stagiunea 2018-2019. În septembrie sunt programate cinci spectacole. Primul spectacol, În umbra uitării, de Simona Vintilă, va avea loc în 7 septembrie. Aceasta, transmit reprezentanţii Teatrului Maghiar, este o piesă despre dezvăluiri dureroase, despre dragoste și suferință, boală și declin, apartenență și dezrădăcinare, dorință și neputință și despre impactul pe care îl produce o boală neiertătoare, Alzheimer, în viața unei familii moderne. Caracterul autobiografic al piesei îi conferă o tușă sinceră, inechivocă, a ravagiilor pe care boala Alzheimer le provoacă în rândul suferinzilor de această afecțiune, cât și în rândul aparținătorilor acestora. Al... The post Actorii Teatrului German de Stat Timișoara revin pe scenă first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
