Un braşovean vrea să traverseze Statele Unite cu o Dacie (Monden)

Braşoveanul Eduard Palaghiţă va traversa Statele Unite cu Dacia sa, model 1300.  Automobilul a fost fabricat la Pitești în anii 70 și este original în totalitate.   Acesta își dorește să străbată America de la un capăt la celalalt: va pleaca din New York, spre Chicago, ca apoi să ia calea faimoasei “Route 66” până la Los Angeles.   Brașoveanul a declarat pentru ziarul Libertatea, că nu dorește să caute sponsori și ca va face totul pe cont propriu, din pasiune.


Citește articolul complet pe Brasovul tau

Alte știri din Brasovul tau