POVEȘTI din Bistrița: Primul spital al orașului funcționa încă din 1295, pe str. Gheorghe Șincai, pe vremuri numită Strada Spitalului

Strada Gheorghe Șincai, una dintre cele mai importante străzi din Bistrița, se numea pe vremuri Strada Spitalului. Și asta pentru că aici – în jurul anului 1295 – a funcționat primul spital din Bistrița, unul dintre puținele care exista în Transilvania, de altfel – a explicat Cornelia Vlașin, directoarea Arhivelor Naționale Bistrița-Năsăud. The post POVEȘTI din Bistrița: Primul spital al orașului funcționa încă din 1295, pe str. Gheorghe Șincai, pe vremuri numită Strada Spitalului appeared first on Bistrițeanul.ro.


Citește articolul complet pe Bistriteanul

Alte știri din Bistriteanul