Neurochirurg Horia Pleş: „Cred că, uneori, deasupra mea şi a pacientului trebuie să fie ceva”

Este o somitate în neurochirurgia timişoreană, dar nu numai, foarte recent fiind ales preşedintele Societății Române de Neurochirurgie. Este medicul datorită căruia în Timişoara s-au realizat, în urmă cu mai mult de 20 de ani, două tipuri de operaţii în premieră, intervenţii care, acum, sunt rutină. În cei 36 de ani de când a pus pentru prima dată bisturiul pe un pacient a văzut mii şi mii de creiere şi, totuşi, mai există situaţii care îl emoţionează, în sala de operaţie. L-am invitat pe medicul primar neurochirurg Horia Pleş, şeful Secţiei Neurochirurgie a Spitalului Judeţean din Timişoara, la un dialog.... The post Neurochirurg Horia Pleş: „Cred că, uneori, deasupra mea şi a pacientului trebuie să fie ceva” first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis