Muzica secolelor XVI-XVIII va răsuna în Biserica Evanghelică Lutherană din Timişoara

Atmosfera secolelor XVI-XVIII va fi reînviată, la Biserica Evanghelică Lutherană, din Timişoara, unde va avea loc Festivalul de Muzică Veche.   Biserica Evanghelică Lutherană din Timişoara va găzdui, în perioada 16 septembrie – 20 octombrie, Festivalul de Muzică Veche, cu muzică creată de instrumentele ce răsunau în luxoasele saloane de acum trei secole, în Europa, anunţă Agerpres. Pe parcursul festivalului vor fi zece seri în care vor evolua doar formaţii care au cărţi de vizită ce le recomandă ca făcând parte din elita internaţională de gen, fiecare dintre artiştii invitaţi manifestând o mare complexitate în abordarea muzicii, ca formă universală... The post Muzica secolelor XVI-XVIII va răsuna în Biserica Evanghelică Lutherană din Timişoara first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.


Citește articolul complet pe Timpolis

Alte știri din Timpolis