Magistraţi de la Tribunalul Timiș au fost prezenți în mai multe școli din judeţ unde, pe bază de voluntariat, au susținut cursuri de educație juridică pe teme de interes pentru elevi și profesori. Programul a fost coordonat de două judecătoare, Adriana Stoicescu, preşedintele Tribunalului, şi Mădălina Jebelean, şi a beneficiat de sprijinul Inspectoratului Județean Școlar Timiș. De asemenea, Tribunalul Timiş a primit vizite ale elevilor și a găzduit dezbateri și procese simulate, în vederea diversificării metodelor de promovare a educației juridice în mediul școlar preuniversitar. Date fiind reacțiile pozitive primite din partea elevilor și a profesorilor, proiectul va continua... The post Judecători de la Tribunalul Timiş au făcut educație juridică în şcoli first appeared on TIMPOLIS | Stiri News Ziar Timisoara.
